pralka nie działa

Poniższe wskazówki mogą pomóc Ci samodzielnie rozwiązać problem z Twoją pralką. Pamiętaj jednak, że przed przystąpieniem do jakichkolwiek czynności należy zapoznać się z instrukcją obsługi urządzenia. Prawie każda pralka zasygnalizuje błąd jeżeli podczas prania nie wszystko będzie działało jak należy. Podstawowe błędy i ich opisy znajdziesz właśnie w instrukcji obsługi. Jeżeli pomimo zapoznania się z instrukcją nadal nie jesteś w stanie uporać się z problemem, zapoznaj się z poniższymi wskazówkami. 

PAMIĘTAJ, PRZED PRZYSTĄPIENIEM DO JAKICHKOLWIEK CZYNNOŚCI SERWISOWYCH OPISANYCH PONIŻEJ, UPEWNIJ SIĘ ŻE URZĄDZENIE JEST ODŁĄCZONE OD SIECI ELEKTRYCZNEJ. AUTOR PONIŻSZYCH WSKAZÓWEK NIE PONOSI ODPOWIEDZIALNOŚCI ZA NIEUMIEJĘTNE WYKONANIE CZYNNOŚCI SERWISOWYCH PRZEZ UŻYTKOWNIKA. JEŻELI DECYDUJESZ SIE NA SAMODZIELNĄ PRÓBĘ NAPRAWY SWOJEJ PRALKI ROBISZ TO Z PEŁNĄ ŚWIADOMOŚCIĄ NA WŁASNE RYZYKO.

​     PRALKA NIE WYPOMPWUJE WODY – Najczęstszym powodem niewypompowania wody z pralki jest niedrożny odpływ. Należy w pierwszej klejności sprawdzić filtr, który znajduje się z przodu pralki na dole po prawej lub lewej stronie. Jeżeli nie można odkręcićkorka przy użyciu niewielkiej siły, może to oznaczać że został on zablokowany przez ciało obce (wsuwkę do włosów, wykałaczkę itp.). Należy wtedy wezwać na pomoc serwisanta, ponieważ najprawdopodobniej problem można rozwiązać tylko poprzez całkowite wymontowanie pompy odpływowej. Jeżeli filtr jest drożny, należy sprawdzić koniec węża odpływowego, gdzie najczęściej zamontowany jest niewielki syfon, który często gromadzi większość nieczystości, skutecznie blokując przepływ. Jeżeli po sprawdzeniu powyższych elementów pralka nadal ma problem z odprowadzeniem wody, najlepiej zaniechać dalszej próby naprawy na własną rękę i wezwać na pomoc fachowca, który szybko upora się z problemem.

     PRALKA NIE WIRUJE – Najczęstszym powodem nieodwirowania prania jesy brak możliwości wypompowania wody przez pralkę. Dzieje się tak dlatego, ponieważ jakiekolwiek wirowanie nie ma sensu jeżeli w bębnie pozostaje woda. Porady w rozwiązaniu tego problemu opisano powyżej. Inną równie częstą przyczyną jest źle dobrany wsad. Chodzi o to, że pralka musi mieć możliwość równomiernego rozłożenia wsadu w bębnie przed rozpoczęciem wirowania z dużymi prędkościami. Przykładowo, problem taki może się pojawić, jeżeli nasze pranie będzie składało się z jednego dużego koca i kilku małych skarpet. Duży i ciężki koc ułoży się w bębnie w jednym miejscu i małe skarpety nie będą mogły zrównoważyć mimośrodu który został przez niego spowodowany. Pozostałe przyczyny braku wirowania mogą być bardziej skomplikowane, jak na przykład koniec szczotek silnika czy przebicie do masy, więc najlepiej w takim wypadku pozostawić problem do rozwiązania doświadczonemu serwisantowi.

     PRALKA NIE KRĘCI BĘBNEM – Taki problem może być często spowodowany zerwaniem lub spadnięciem paska napędowego. Można to sprawdzić w prosty sposób, a uporanie się z tą usterką nie wymaga dokładniejszego komentarza. Problem pojawia się wtedy, kiedy pomimo założonego paska napędowego, bęben nadal nie obraca się. Kolejnych przyczyn może być już wiele, na przykład zaśniedziałe styki kostki silnika, koniec szczotek silnika lub uszkodzenie samego modułu elektronicznego i wtedy należy już pozostawić naprawę osobie, która posiada doświadczenie w usuwaniu tego typu usterek.

     PRALKA ZATRZYMUJE SIĘ – Problem z zatrzymywaniem się pralki podczas prania może być spowodowany kilkoma przyczynami i najczęściej użytkownik bez fachowej wiedzy nie jest w stanie uporać się z usterką. Może to być koniec szczotek silnika, uszkodzona grzałka, uszkodzony elektrozawór, uszkodzona blokada zamka i wiele innych. Jedyne co może w takiej sytuacji zrobić każdy, to sprawdzenie pralki pod kątem drożności układu odpływowego, co zostało opisane powyżej, gdyż brak możliwości wypompowania wody również może spowodować zatrzymanie się pralki.

     PRALKA NIE GRZEJE – Najczęsciej spowodowane jest to uszkodzeniem grzałki. Grzałka najczęściej znajduje się w tylnej części pralki i można się do niej dostać po zdemontowaniu tylnej osłony. Grzałkę sprawdzamy omomierzem, jej rezystancja powinna wynoscić około 29 ohm. Oprócz tego nie powinna mieć żadnej upływności do masy. Jeżeli grzałka ma inną, z reguły dużo większą rezystancję lub nie ma jej wogóle lub wykazuje upływność do masy należy ją wymienić. W tym celu należy wykręcić jedną nakrętkę na jej środku i zdemontować ją. Niedoświadczona osoba może mieć z tym problem ponieważ grzałki bardzo często obrastają kamieniem, a gumowe uszczelki wrzynają się w zbiornik. Jeżeli grzałka jest sprawna należy za pomocą voltomierza sprawdzić czy w trakcie prania dostaje ona napięcie 220-240 v. Brak napięcia może oznaczać uszkodzenie modułu elektronicznego. Nieco inaczej wygląda sytuacja, kiedy grzałka znajduje się z przodu pralki. Należy wtedy najpierw zdemontować front i dopiero wtedy można przystąpić do czynności związanych ze sprawdzeniem grzałki. W takim przypadku polecam zostawić taki przypadek osobie posiadającej doświadczenie w naprawach pralek, gdyż nieumiejętny demontaż frontu może prowadzić do popękania elementów z tworzyw sztucznych.

     PRALKA CAŁY CZAS PIERZE – Najczęściej spowodowane jest to przez brak możliwości podgrzania wody. Problem ten został opisany powyżej.

     PRALKA NIE POBIERA PŁYNU DO PŁUKANIA – Pralka nie pobierze płynu do płukania najczęściej dlatego, że nie może przejść do tego etapu prania ponieważ nie zakończyła poprzedniego, czyli na przykład nie była w stanie wypuścić wody lub podgrzać jej do odpowiedniej temperatury.

     PRALKA TŁUCZE SIĘ, GŁOŚNO PRACUJE, SZUMI PODCZAS WIROWANIA – Powodem takich dziwnych odgłosów wydobywających się z pralki podczas obracania bębna najczęściej są uszkodzone łożyska. Łożyska można wymienić i problem zniknie, ale nie we wszystkich pralkach istnieje taka możliwość. Na rynku jest coraz więcej pralek których bęben jest zgrzany. W takim wypadku wymiana łożysk jest niemożliwa ponieważ taki bęben jest nierozbieralny, a naprawa polega tylko i wyłącznie na wymianie całego zespołu piorącego, którego koszt zazwyczaj mieści się w przedziale od 500zł do 800zł. Może jednak istnieć jeszcze jeden prosty powód wydobywania się dziwnych odgłosów z wnętrza pralki, mianowicie zdarza się że pomiędzy bęben a zbiornik wpadnie ciało obce, najczęściej fiszbin. W takim wypadku naprawa przeważnie jest prosta i polega na usunięciu ciała obcego z wnętrza.

     PRALKA NIE STARTUJE – Usterka objawia się tym, że po wybraniu odpowiedniego programu i odpowiednich funkcji, naciskamy przycisk uruchamiający pranie i w tym momencie nic się dalej nie dzieje. Powodem najprawdopodobniej będzie uszkodzona blokada zamka drzwi. Sprawdzenie blokady jest prostą czynnością, lecz niebezpieczną dla zdrowia, bo wymaga pracy pod napięciem. Do blokady zamka najłatwiej dostaniemy się od przodu pralki, zdejmując kołnierz z przedniej blachy. Po pierwsze należy sprawdzić czy po uruchomieniu prania blokada wogóle dostaje napięcie 220-240v. Jeżeli tak, należy blokadę rozebrać i spróbować wyczyścić. Te czynności wymagają jednak odpowiedniej wiedzy, ponieważ nieumiejętnie przeprowadzone mogą wywołać zwarcie, a to najczęściej kończy się uszkodzeniem kosztownego modułu elektronicznego. Najlepszym rozwiązaniem dla użytkownika w takim wypadku jest próba podmiany na nową, która z reguły nie powinna kosztować więcej niż 60zł, a w prawie każdym sklepie z częściami do sprzętu AGD mamy możliwość zwrotu towaru. Jeżeli wymiana blokady na nową nie przyniesie oczekiwanych rezultatów należy skontaktować się z serwisem i zlecić naprawę doświadczonej osobie.

     PRALKA WHIRLPOOL NIE WŁĄCZA SIĘ ​- Całkowity brak reakcji na jakiekolwiek działanie. Przekręcanie pokrętłem czy klikanie dowolnym przyciskiem nic nie daje. Usterka wygląda tak, jak by pralka była odłączona od zasilania. Jest to przypadek bardzo często spotykany w pralkach firmy Whirlpool, bez względu na ich wiek, a spowodowany jest uszkodzeniem przetwornicy napięciowej modułu elektronicznego. Diagnoza polega na mierzeniu napięć na module podłączonym do prądu, a naprawa na dość skomplikowanej wymianie kilku elementów elektronicznych, dlatego jeżeli nie jesteś doświadczonym elektronikiem, to lepiej w tym przypadku pozostaw naprawę odpowiednio wykwalifikowanej osobie.

​     PRALKA POLAR NIE WŁĄCZA SIĘ ​- Pralka firmy Polar to właściwie Whirlpool, usterka została opisana powyżej.

     Należy zwrócić uwagę że powyższe wskazówki dotyczą jedynie najprostszych i najczęściej występujących problemów. Istnieje nieskończona ilość odstępstw od tych reguł i nie należy traktować powyższych wskazówek jak schemat działania dla każdego modelu i każdego producenta pralki. Wszelkie próby naprawy pralki powiny być przeprowadzane wyłącznie przez osoby posiadające odpowiednią wiedzę i doświadczenie. Podejmowanie jakichkolwiek działań przez użytkownika nie posiadającego odpowiednich kwalifikacji może grozić wieloma niebezpieczeństwami jak porażenie prądem czy zalanie mieszkania, dlatego jeżeli nie masz pewności, że wiesz co robić to skontaktuj się z nami 730293255.