Porady

Nie oszukujmy się, każde urządzenie AGD kiedyś się popsuje, ale od użytkownika w dużej mierze zależy kiedy to nastąpi. Poniżej kilka porad odnośnie do użytkowania podstawowych urządzeń AGD.

Poniżej przedstawiamy podstawowe informacje które pomogą wydłużyć czas bezawaryjnej pracy Twojej pralki. Jeżeli chcesz poznać bardziej szczegółowe informacje na ten temat, kliknij TUTAJ

Użytkowanie i konserwacja pralki – Jest to zapewne najpopularniejsze urządzenie AGD, spotykane niemal w każdym domu. Z doświadczenia wiemy, że jest to również urządzenie najczęściej naprawiane. Stosunkowo duży procent awarii pralek spowodowany jest tym co wrzucamy do środka. Przede wszystkim należy pamiętać o opróżnianiu kieszeni przed włożeniem ubrań do bębna, a bieliznę warto prać w specjalnie zakupionych do tego celu siatkach. Warto też zwrócić uwagę na prędkość obrotową bębna podczas wirowania. Zmniejszenie tej wartości wpłynie pozytywnie na żywotność łożysk. Często spotykamy się również z nieprzyjemnymi zapachami wydostającymi się z wnętrza pralki, czego powodem najczęściej są grzyby rozwijające się w wilgotnym wnętrzu urządzenia. Warto zatem pamiętać, aby pralka zawsze była otwarta. Dzięki temu znaczna część wilgoci będzie mogła odparować. Do powstawania nieprzyjemnych zapachów w znacznym stopniu przyczynia się również stosowanie zbyt dużych ilości detergentów, zwłaszcza płynów do płukania, które nie są w stanie rozpuścić się w ograniczonej ilości wody i zalegają na ściankach zbiornika. Pralkę warto czasem odkamienić. W tym celu należy wsypać do dozownika jedną saszetkę kwasku cytrynowego i uruchomić program na 90st. Oczywiście czynność tę należy przeprowadzić ,,na pusto,, to znaczy bez jakiegokolwiek wsadu.

Użytkowanie i konserwacja zmywarki – Zmywarki stają sie w dzisiejszych czasach coraz popularniejsze. Ich coraz bardziej przystępne ceny oraz oszczedności jakie są w stanie zapewnić skłaniają coraz więcej użytkowników do uzupełnienia wyposażenia swojej kuchni o ten element. Zmywarka pozwala nam przede wszystkim zaoszczędzić czas, który musielibyśmy stracić na zmywanie ręczne. Należy jednak pamiętać że nie jest to urządzenie niezawodne. Bardzo częstym błędem jest wkłądanie do zmywarki naczyń z dużą ilością resztek jedzenia czy tłuszczu. Takie resztki z czasem odkładają się w wąskich przewodach wewnątrz zmywarki blokując swobodny przepływ wody. Jednym z najczęstszych powodów awarii zmywarek są również wszelkiego rodzaju pestki oraz ziarna. Niejednokrotnie spotykamy się z przypadkami zablokowania pompy spustowej przez jedną pestkę cytryny lub ziarno pieprzu. Kolejnym błędem popełnianym przez użytkowników zmywarek jest używanie cały czas programu szybkiego, myjącego w niskich temperaturach, co utrudnia rozpuszczanie się resztek jedzenia oraz tłuszczy przez co również gromadzą się one w przewodach wewnątrz.

Użytkowanie i konserwacja kuchni gazowej – Kuchnię gazową spotykamy dzisiaj w ponad połowie polskich mieszkań, jest więc to urządzenie bardzo popularne. Śmiało można powiedzieć że jest to również urządzenie najtańsze w zakupie, użytkowaniu i eksploatacji oraz najbardziej niezawodne w porównaniu z innymi urządzeniami dostępnymi na rynku, służącymi do przygotowywania potraw. Cenaprzeciętnej jakości płyty gazowej kształtuje się w okolicach około 450zł, a płyty gazowe z wyższej półki można kupić już za 700zł, natomiast cena naprawy płyty gazowej w przypadku najczęstszych usterek spokojnie zamknie się w 150zł do 170zł. Dla porównania najtańsza płyta ceramiczna będzie kosztowała około 700zł, a płyta ceramiczna średniej jakości około 1100zł. Ceny najtańszych płyt indukcyjnych kształtują się w okolicach 1500zł. Ceny napraw w porównaniu do płyt gazowych są też kilkukrotnie wyższe i w przypadku płyt ceramicznych będzie to od 200zł do 500zł, a w przypadku płyt indukcyjnych od 350zł do nawet ponad 1000zł. Jeżeli chodzi o użytkowanie kuchni gazowych to nie ma tutaj zbyt specjalistycznych zaleceń. Usterki najczęściej wywołane są zanieczyszczeniami gazu, słabymi, zaśniedziałymi stykami na konektorach termopar czy przepaleniem się termopary. Są to więc głównie usterki na które użytkownik nie ma wpływu. Jedyne czego należy unikać to zalewanie kuchni podczas użytkowania, ponieważ może to doprowadzić do zatkania dysz palników czy do zwarcia w zapalaczach. Jeżeli Twoja kuchnia gazowa nie działa jak należy, to bezwzględnie wezwij serwis. Usterki związane z gazem powinny być usuwane tylko i wyłącznie przez wykwalifikowaną osobę, posiadającą odpowiedni sprzęt i uprawnienia. Upewnij się zatem, czy serwisant który zamierza naprawiać Twoje urządzenie posiada uprawnienia do serwisowania urządzeń gazowych.

 Jaki sprzęt AGD kupić?

To pytanie zadaje sobie każdy, kto wybiera się do sklepu z urządzeniami AGD. Napewno należy kupić sprzęt nowy, z gwarancją producenta, ponieważ kupując sprzęt używany tak naprawde nie wiemy w jakim jest stanie i nie możemy tego sprawdzić. Najlepiej odwiedzić kilka sklepów i porównać opinię kilku sprzedawców. Zapewne w każdym sklepie będą oni polecać nam innego producenta. Po zbadaniu sytuacji na rynku trzeba dokonać wyboru. Zdecydowanie odradzamy kupno sprzętu w okazyjnych cenach.Większego sensu nie ma również kupno urządzenia za kilka tysięcy złotych. Należy liczyć się z tym, że kupując dużo droższy sprzęt, tak naprawdę w większości przypadków nie płacimy za lepszą jakość i niezawodność, ale za dodatkowe funkcje z których i tak raczej nie będziemy korzystać. Rozsądna cena pralki czy zmywarki zawiera się w przedziale od 1100zł do 1500zł.

Wszystkie zamieszczone w serwisie porady stosujesz na własną rękę. Serwis nie ponosi odpowiedzialności za nieumiejętne lub nieprawidłowe przeprowadzenie czynności konserwacyjnych.