piekarnik nie działa

Poniższe wskazówki mogą pomóc Ci samodzielnie rozwiązać problem z Twoim piekarnikiem. Pamiętaj jednak, że przed przystąpieniem do jakichkolwiek czynności należy zapoznać się z instrukcją obsługi urządzenia. Jeżeli pomimo zapoznania się z instrukcją nadal nie jesteś w stanie uporać się z problemem, zapoznaj się z poniższymi wskazówkami. 

PAMIĘTAJ, PRZED PRZYSTĄPIENIEM DO JAKICHKOLWIEK CZYNNOŚCI SERWISOWYCH OPISANYCH PONIŻEJ, UPEWNIJ SIĘ ŻE URZĄDZENIE JEST ODŁĄCZONE OD SIECI ELEKTRYCZNEJ. AUTOR PONIŻSZYCH WSKAZÓWEK NIE PONOSI ODPOWIEDZIALNOŚCI ZA NIEUMIEJĘTNE WYKONANIE CZYNNOŚCI SERWISOWYCH PRZEZ UŻYTKOWNIKA. JEŻELI DECYDUJESZ SIĘ NA SAMODZIELNĄ PRÓBĘ NAPRAWY SWOJEGO PIEKARNIKA ROBISZ TO Z PEŁNĄ ŚWIADOMOŚCIĄ NA WŁASNE RYZYKO.

​     PIEKARNIK NIE GRZEJE – W pierwszej kolejności należy sprawdzić czy została ustawiona godzina na elektronicznym zegarze, jeżeli piekarnik oczywiście takowy posiada. Jeżeli zegar będzie nieustawiony to piekarnik nie zacznie grzać. Natomiast jeżeli pomimo ustawionego zegara, lub ewentualnie jeżeli w piekarniku nie ma zegara, prawdopodobnie uszkodzony jest termostat, grzałka lub pokrętło wyboru funkcji piekarnika. Rzadziej, ale również zdarza się, że przepalił się któryś z kabli zasilających urządzenie. W przypadku termostatu sprawdzamy czy zamyka on obwód po przekręceniu pokrętła na wyższą temperaturę. Grzałkę należy sprawdzić pod kątem rezystancji, prawidłowa wartość to około 25 – 40 Ohm w zależności od mocy grzałki. Grzałka nie powinna również mieć upływności do masy. Uszkodzony termostat czu grzałkę należy wymienić. W przypadku pokrętła funkcji piekarnika problem najczęściej dotyczy zaśniedziałych styków. Całe pokrętło należy wówczas wymontować i wyczyścić. Należy zwrócić uwagę na kolejność podłączenia przewodów do pokrętła. Nieporawidłowe podłączenie po wykonaniu czyszczenia spowoduje nieprawidłową pracę piekarnika, dlatego zaleca się tą czynność pozostawić tylko doświadczonemu specjaliście.

     NIE MOŻNA USTAWIĆ ZEGARA, ZEGAR MIGA – Problem stosunkowo często spotykany i polegający na uszkodzeniu elektronicznego zegara. Naprawa jest stosunkowo prosta, pod warunkiem że przeprowadza ją elektronik z doświadczeniem. Osobie nie mającej styczności z elektroniką zaleca się nie dokonywanie takiej naprawy samodzielnie. W przypadku kiedy naprawa zegara jest niemożliwa, a koszt wymiany jest nieopłacalny, można podjąć próbę ominięcia go, ale rónież zaleca się aby zrobiła to osoba znająca się na naprawie sprzętu.

     PIEKARNIK WYŁĄCZA SIĘ SAMOCZYNNIE – Usterka przejawia się w taki sposób, że po włączeniu piekarnika pracuje on bezproblemowo przez kilka do dkilkudziesięciu minut, po czym nieoczekiwanie wyłącza się całkowicie, resetuje zegar lub przestaje grzać. Przyczyną jest uszkodzenie bezpiecznika termicznego. Wymiana bezpiecznika z reguły rozwiązuje problem całkowicie.

     PIEKARNIK CAŁY CZAS GRZEJE – Uszkodzony termostat, problem został opisany powyżej.

     PIEKARNIK WYBIJA BEZPIECZNIK RÓŻNICOWY – Usterka spowodowana przebiciem na grzałce. Należy sprawdzić która z grzałek wykazuje upływność do masy i uszkodzoną grzałkę wymienić.

     Należy zwrócić uwagę że powyższe wskazówki dotyczą jedynie najprostszych i najczęściej występujących problemów. Istnieje nieskończona ilość odstępstw od tych reguł i nie należy traktować powyższych wskazówek jak schemat działania dla każdego modelu i każdego producenta piekarników. Wszelkie próby naprawy piekarnika powiny być przeprowadzane wyłącznie przez osoby posiadające odpowiednią wiedzę i doświadczenie. Podejmowanie jakichkolwiek działań przez użytkownika nie posiadającego odpowiednich kwalifikacji może grozić wieloma niebezpieczeństwami jak porażenie prądem, dlatego jeżeli nie masz pewności, że wiesz co robić to skontaktuj się z nami.