Poniższe wskazówki mogą pomóc Ci samodzielnie rozwiązać problem z Twoją Zmywarką. Pamiętaj jednak, że przed przystąpieniem do jakichkolwiek czynności należy zapoznać się z instrukcją obsługi urządzenia. Prawie każda zmywarka zasygnalizuje błąd jeżeli podczas prania nie wszystko będzie działało jak należy. Podstawowe błędy i ich opisy znajdziesz właśnie w instrukcji obsługi. Jeżeli pomimo zapoznania się z instrukcją nadal nie jesteś w stanie uporać się z problemem, zapoznaj się z poniższymi wskazówkami.
PAMIĘTAJ, PRZED PRZYSTĄPIENIEM DO JAKICHKOLWIEK CZYNNOŚCI SERWISOWYCH OPISANYCH PONIŻEJ, UPEWNIJ SIĘ ŻE URZĄDZENIE JEST ODŁĄCZONE OD SIECI ELEKTRYCZNEJ. AUTOR PONIŻSZYCH WSKAZÓWEK NIE PONOSI ODPOWIEDZIALNOŚCI ZA NIEUMIEJĘTNE WYKONANIE CZYNNOŚCI SERWISOWYCH PRZEZ UŻYTKOWNIKA. JEŻELI DECYDUJESZ SIĘ NA SAMODZIELNĄ PRÓBĘ NAPRAWY SWOJEJ ZMYWARKI ROBISZ TO Z PEŁNĄ ŚWIADOMOŚCIĄ NA WŁASNE RYZYKO.
ZMYWARKA CAŁY CZAS WYPOMPOWUJE WODE – Usterka objawia się tym, że po uruchomieniu programu zmywarka cały czas próbuje wypompować wodę, mimo iż wewnątrz wody nie ma. Problem ten spowodowany jest najczęściej wyciekiem wewnątrz zmywarki. Należy zdjąć boczne blachy i sprawdzić czy na dnie zmywarki jest woda. Znajduje się tam styropianowy pływak, którego zadaniem jest wykrycie wody w tym miejscu i uruchomienie programu przeciwzalaniowego. Po usunięciu wody z dolnej płyty obudowy zmywarki wszystko powinno wrócić do normy, należy jednak teraz sprawdzić zmywarkę pod kątem wycieku. Inaczej wygląda sytuacja, kiedy zmywarka zachowuje się podobnie, ale na dolnej płycie obudowy jest sucho. W tym wypadku przyczyną może być niedrożny układ hydrostatu, a w przypadku zmywarek firmy Electrolux również przebicie na grzałce.
ZMYWARKA NIE WYPOMPOWUJE WODY – Jest to usterka spowodowana najczęściej zablokowaniem wirnika pompy odpływowej lub niedrożnym układem odpływowym. Aby sprawdzić czy pompa nie jest zablokowana należy ją wymontować. W tym celu najlepiej przewrócić zmywarkę na tył dzięki czemu można teraz zdemontować dolną osłonę i dostać się do wszystkich podzespołów. Wyjątek od tej reguły stanowią zmywarki firmy Bosch i Siemens, ponieważ nie ma tutaj możliwości demontażu dolnej osłony. W tym wypadku naprawa jest nieco bardziej skomplikowana i lepiej zwrócić się wtedy do serwisu. W przypadku niedrożnego odpływu, należy sprawdzić przewód odprowadzający wodę od samej pompy aż do ujścia do kanalizacji.
ZMYWARKA WHIRLPOOL DIODA MIGA 9 RAZY BŁĄD F09 – Jest to błąd sygnalizujący nieprawidłowości podczas pobierania wody przez zmywarkę, najczęściej objawia się całkowitym brakiem poboru wody przez zmywarkę. Bardzo często spowodowane to będzie uszkodzeniem elektrozaworu jednak w znacznej części przypadków błąd f09 w zmywarce Whirlpool jest wywołany wyciekiem wewnętrznym który powoduje całkowite odcięcie zasilania elektrozaworu.
BŁĄD E24 W ZMYWARCE SIEMENS LUB BOSCH – Dość często występująca usterka w zmywarkach produkcji Bosch oraz Siemens, najczęściej spowodowana zacieraniem się tulei pompy myjącej. W tym przypadku naprawa będzie kosztowna, ponieważ pompa myjąca jest zdecydowanie najdroższą częścią zmywarki. Czasem zdarza się że błąd ten jest wywołany owinięciem się nieczystości na osi wirnika pompy odpływowej. W pierwszym przypadku koszt naprawy wyniesie zawsze powyżej pięciuset złotych. W drugim przypadku wystarczy oczyścić oś wirnika pompy odpływowej aby zmywarka znów zaczęła działać. Diagnoza może w przypadku tego błedu sprawić niemały problem ponieważ początkowo ciężko jest stwierdzić czy powodem jest pompa odpływowa czy pompa myjąca. Natomiast doświadczony serwisant będzie w stanie stwierdzić to ,,na słuch” i nie będzie miał najmniejszych wątpliwości.
ZMYWARKA NIE GRZEJE WODY – Usterkę wywołuje jeden z dwóch czynników. Pierwszym z nich jest uszkodzenie grzałki. Sprawdzenie grzałki polega na sprawdzeniu jej rezystancji, która powinna wynoscić około 29 Ohm oraz upływności do masy, której być nie powinno. Uszkodzoną grzałkę należy wymienić. Drugą przyczyną usterki może być uszkodzony przekaźnik napięciowy w module elektronicznym. W obu przypadkach naprawę lepiej powierzyć wykwalifikowanemu specjaliście, ponieważ nieumiejętnie wykonana może spowodować całkowite uszkodzenie modułu elektronicznego lub wewnętrzny wyciek wody.
ZMYWARKA NIE SZUSZY NACZYŃ – Jeżeli zmywarka nie suszy naczyń to na 100% również nie podgrzewa wody. Problem z grzaniem został opisany powyżej.
ZMYWARKA WYBIJA BEZPIECZNIK RÓŻNICOWY – Problem będzie najczęściej spowodowany upływnością grzałki do masy. Rzadziej, ale również często jest to spowodowane przebiciem filtra przeciwzakłóceniowego. W odbu przypadkach uszkodzone elementy należy wymienić. Filtr przeciwzakłóceniowy jest pierwszym elementem do którego podłączony jest kabel zasilający zmywarkę więc jego lokalizacja nie powinna przysporzyć nikomu problemów. Ostatnią ale również częstą przyczyną będzie wewnętrzny wyciek wody. Należy go wtedy zlokalizować i w miarę możliwości albo uszczelnić, albo wymienić przeciekający element.
ZMYWARKA NIE DOMYWA – Najczęstszym powodem będą niedrożne otwory w spryskiwaczach. Niedrożny spryskiwacz nie będzie w stanie pracować efektywnie i pod odpowiednim ciśnieniem, a jeżeli niedrożne są otwory po obu stronach na końcu spryskiwacza, to dodatkowo nie będzie się on obracał. Każdy ze spryskiwaczy można zdemontować. Usunięcie nieczystości ze spryskiwacza wymaga odrobinę cierpliwości. Nie wystarczy tylko wepchnąć je spowrotem przez otwór który zapchały, ale należy je całkowicie usunąć z elementu. Najskuteczniejsze jest energiczne potrząsanie spryskiwaczem aż do momentu usunięcia wszystkich ciał obcych. Jeżeli spryskiwacze są drożne, a zmywarka nadal nie domywa, powodem może być problem z podgrzewaniem wody, który został opisany powyżej.
ZMYWARKA NIE ROZPUSZCZA TABLETKI – Najczęściej spowodowane jest to problemem z grzaniem, opisanym powyżej.
ZMYWARKA NIE POBIERA WODY – Usterka spowodowana przeważnie uszkodzeniem elektrozaworu, znajdującego się na początku przewodu doprowadzającego wodę. Choć czasem powodem może być zgromadzenie się nieczystości na pierwszym filtrze, znajdującym się na samym początku przewodu doprowadzającego. Sprawdzenie elektrozaworu polega na sprawdzeniu czy po chwili od uruchomienia programu, zostało do niego doprowadzone napięcie 220-240v. W praktyce oznacza to podłączenie voltomierza do styków elektrozaworu i obserwację wyświetlanych wartości na voltomierzu. Uszkodzony elektrozawór należy wymienić. Problem może być również spowodowany wyciekiem wewnętrznym i uruchomieniem systemu przeciwzalaniowego.
ZMYWARKA NIE REAGUJE, CZUĆ SWĄD SPALENIZNY – Choć czasem powód może być bardzo prosty, jak uszkodzony przewód zasilający, filtr przeciwzakłoceniowy czy sam przycisk włączający zmywarkę, to praktyce często oznacza to koniec życia urządzenia. Powodem jest uszkodzenie i spalenie modułu elektronicznego, którego naprawa w takim przypadku jest niemożliwa. Wymiana modułu elektronicznego wiąże się z dużymi kosztami, a należy wziąć pod uwagę że moduły elektroniczne raczej nie palą się bez powodu i oprócz niego najpewniej będzie do wymiany jeszcze jeden z elementów, który spowodował zwarcie. Zdiagnozowanie usterki w tym wypadku odrazu należy zlecić wykwalifikowanej osobie.
Należy zwrócić uwagę że powyższe wskazówki dotyczą jedynie najprostszych i najczęściej występujących problemów. Istnieje nieskończona ilość odstępstw od tych reguł i nie należy traktować powyższych wskazówek jak schemat działania dla każdego modelu i każdego producenta zmywarki. Wszelkie próby naprawy zmywarki powiny być przeprowadzane wyłącznie przez osoby posiadające odpowiednią wiedzę i doświadczenie. Podejmowanie jakichkolwiek działań przez użytkownika nie posiadającego odpowiednich kwalifikacji może grozić wieloma niebezpieczeństwami jak porażenie prądem czy zalanie mieszkania, dlatego jeżeli nie masz pewności, że wiesz co robić to skontaktuj się z nami 730293255.